ŠKODA AUTO vyrobila ve Vrchlabí čtyřmiliontou přímo řazenou automatickou převodovku DQ200, největším odběratelem je Německo


Mladá Boleslav, 9. února 2022 – Od zahájení výroby v roce 2012 vyrobila ŠKODA AUTO ve svém závodě ve Vrchlabí čtyřmiliontou přímo řazenou automatickou převodovku DQ200. Tyto dvouspojkové převodovky se používají v modelech české automobilky a také ve vozech ostatních značek koncernu Volkswagen. ŠKODA AUTO při výrobě převodovek sází na technologie Průmyslu 4.0.
Ivan Slimák, vedoucí závodu ŠKODA AUTO Vrchlabí, zdůrazňuje: „Dnešní výrobní jubileum je velkým úspěchem celého týmu a podtrhuje technickou kompetenci našich zaměstnanců. Ve výrobě důsledně a komplexně sázíme na technologie Průmyslu 4.0, a tím jsme závod Vrchlabí etablovali jako důležitý strategický pilíř výroby komponentů koncernu.“


Od října 2012 využívá ŠKODA AUTO závod ve Vrchlabí jako vysoce moderní závod na výrobu komponentů. Za tímto účelem automobilka během pouhých 18 měsíců postavila novou výrobní halu a celý závod výrazně zmodernizovala.
Necelá polovina přímo řazených automatických převodovek DQ200 vyráběných v závodě je montována do modelových řad značky ŠKODA. Zbývající převodovky se používají v ostatních koncernových značkách. Největšími odběrateli jsou Německo (15 %), Turecko (12 %) a Česká republika (10 %), dále Velká Británie (7 %), Izrael (6 %) a Polsko (6 %).
Díky řadě opatření bude závod na výrobu komponentů od konce roku 2020 jako první česká automobilka vyrábět komponenty s neutrálními emisemi CO2.

Optimální energetickou účinnost zaručují nejmodernější strojní zařízení, chladicí a mazací prostředky, které se v některých případech používají opakovaně, a používání lithiových baterií v dopravních systémech. Procesy a postupy jsou vysoce digitalizované a využívají technologie Průmyslu 4.0. Například díly mezi CNC obráběcími stroji a měřicím centrem přepravuje autonomní transportní robot, zatímco kované hřídele jsou vyzvedávány a ukládány do správné polohy inteligentním manipulačním robotem. Systém, který si automobilka sama vyvinula, vyhodnocuje pomocí algoritmů 3D kamerové snímky a následně je využívá k řízení pohybů chapadla robota.
V rámci realizace strategie ŠKODA AUTO NEXT LEVEL 2030 se mají do roku 2030 ve všech třech českých výrobních závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí vyrábět elektromobily nebo elektrické komponenty. Cílem je učinit z České republiky centrum elektromobility a vedle samotné společnosti ŠKODA AUTO tak dále posílit i její domovskou zemi. Výroba bateriových systémů MEB pro vůz ŠKODA ENYAQ iV bude zahájena na jaře v sídle společnosti v Mladé Boleslavi.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.